Co to jest biobawełna?

Bio bawełna - co to jest?

Mogłoby się wydawać, że każda odmiana bawełny jest w pełni naturalna. Nic bardziej mylnego! Ci, którzy chcą mieć pewność, co znajduje się w składzie, powinni zapoznać się z bawełną organiczną, która nie zawiera nawet śladowych ilości pestycydów. W sprzedaży znajduje się coraz więcej produktów wykonanych z wspomnianej tkaniny. Cieszą się one dużym zainteresowaniem osób z bardzo wrażliwą skórą, która wykazuje tendencję do podrażnień. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Biobawełna – co to jest?

Klasyczna bawełna cieszy się niesłabnącą popularnością już od wielu pokoleń. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że:

  • zapewnia ona niezakłóconą cyrkulację powietrza,
  • zmniejsza to prawdopodobieństwo gromadzenia się wilgoci, a także rozwoju bakterii,
  • do produkcji opisywanego materiału wykorzystywane są włókna roślinne bawełny.

Jakość uzależniona jest w dużej mierze od tego, z jakich plantacji one pochodzą.

Uprawy bawełny zwykle nastawione są na zyski. Jest to równoznaczne z dużą ilość pestycydów i innych środków chemicznych, które intensyfikują wzrost, a także zmniejszają podatność na czynniki zewnętrzne. Nie można również zapomnieć o metodach produkcji, które nierzadko pozostawiają wiele do życzenia.

Biobawełna BIO produkowana jest wyłącznie z włókien pochodzących z certyfikowanych upraw. Są one wolne od szkodliwej chemii, która pozostaje w tkaninie. Sztuczne nawozy zastępowane są naturalnymi odpowiednikami. Warto również wspomnieć, że proces produkcyjny przebiega z poszanowaniem praw człowieka oraz środowiska naturalnego. Ciekawym jest, że plony zbierane są ręcznie. Bawełna organiczna nie może być również przetwarzana w sposób negatywnie wpływający na jej właściwości.

Bawełna organiczna – co to znaczy?

Zastanawiasz się, co to jest biobawełna? Wiele osób nie ma pojęcia, czym są materiały organiczne. Bazują one na naturalnych włóknach, które pozyskiwane są ze sprawdzonych plantacji, które spełniają szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Trzeba zaznaczyć, że uprawy certyfikowane podlegają restrykcyjnym kontrolom. Podczas produkcji tkaniny, a także odzieży i tekstyliów nie stosuje się środków chemicznych, a nawet produktów barwiących.

Nadanie koloru możliwe jest dzięki barwnikom, które są przyjazne ludziom oraz środowisku naturalnemu. Właśnie dlatego bawełna organiczna nie podrażnia skóry, ani nie wywołuje nieprzyjemnych dolegliwości. Jej skład jest wolny nawet od znikomych ilości środków chemicznych.

Warto wspomnieć, że bawełna BIO oraz organiczna jest tym samym materiałem. Omawiana tkanina cechuje się nieprzeciętną trwałością oraz odpornością na rozciąganie, dzięki czemu przez długi czas pozostaje w nienagannym stanie. Ponadto, jest ona zaliczana do materiałów antyalergicznych. Kolejną zaletą jest zdolność do termoregulacji. Tekstylia wykonane z bawełny organicznej nie powodują nadmiernej potliwości. Podstawowym minusem jest wyższa cena zakupu produktów wykonanych z omawianej tkaniny. Dobrze jest jednak uwzględnić, że mogą one posłużyć długie lata.