Opakowania biodegradowalne – co to jest? Gdzie wyrzucać?

Opakowania biodegradowalne - co to jest

Nie da się ukryć, że nasze środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone, a sytuacja ta wymaga podjęcia stanowczych kroków. Właśnie dla tego powstają rozwiązania takie, jak opakowania biodegradowalne. Jakie są ich zalety i wady? Czy warto zamienić dobrze nam znane foliówki i pudełka kartonowe, na pudełka biodegradowalne?

Opakowania biodegradowalne – co to jest?

Ekolodzy i media robią wszystko, by świadomość dotycząca ochrony środowiska w społeczeństwie wzrosła. Niestety wiele osób nadal nie wie, czym dokładnie są bio opakowania, gdzie je zdobyć, jak się z nimi obchodzić i przede wszystkim, gdzie je wyrzucać? Opakowania biodegradowalne, wytwarzane są z surowców organicznych, które pochodzą z naturalnych źródeł. Pudełka biodegradowalne po tym, jak przestają być zdatne do użytku staja się biomasą, ich rozkład nie szkodzi środowisku.

Opakowania biodegradowalne – gdzie wyrzucać?

Segregacja śmieci jest bardzo ważna, w każdym domu powinny znaleźć się odpowiednie pojemniki, na plastik, szkło oraz na opakowania biodegradowalne. Pudełka z surowców organicznych po tym, jak przestają nadawać się do użytku, można wyrzucań do pojemnika czarnego, przeznaczonego na odpady mieszane. Niektóre z opakowań bio nadają się do kompostowania, wówczas sprawa jest prosta. Folię biodegradowalną z celulozy lub innego materiału przyjaznego środowisku wyrzuca się do przydomowego kompostownika. Opad szybko i bez wpływu człowieka zamienia się w przyjazną środowisku biomasę, która nada się do nawożenia roślin. Popularność bio opakowań rośnie, stąd też coraz częściej możemy spotkać się z nimi w supermarketach, restauracjach, czy kupując produkty przez internet, bio opakowania służą między innymi do ochrony wysyłanych towarów przed uszkodzeniem w transporcie.

Pudełka biodegradowalne – skąd je brać i czy warto się w nie zaopatrzyć?

Czy warto mieć w domu opakowania biodegradowalne? Do czego mogą się one przydać? Pudełka biodegradowalne mogą posłużyć między innymi do transportowania żywności, w sytuacji, gdy nie możemy skorzystać z opakowania wielokrotnego użytku. Opakowania ekologiczne świetnie sprawdzą się też w restauracjach i firmach cateringowych, które sprzedają żywność „na wynos”. Gdzie można zaopatrzyć się w bio opakowania? W odpowiedzi na potrzeby zanieczyszczonego środowiska i osób, które chciałyby przysłużyć się naszej planecie i wspólnie zadbać o jej dobro, powstaje coraz więcej firm produkujących biodegradowalne opakowania, firmy te oferują sprzedaż swoich produktów zarówno stacjonarnie, jak i w sklepach internetowych.

Produkcja opakowań biodegradowalnych

Jak wytwarza się opakowania biodegradowalne? Najpierw trzeba zastanowić się, z jakich surowców powstają opakowania przyjazne środowisku. Jeśli chodzi o opakowania bio, to jednym z najpopularniejszych materiałów do ich wytwarzania jest celuloza, pochodząca ze ścieru drzewnego. Folia z celulozy jest nie tylko biodegradowalna, nadaje się ona też do kompostowania, przez co jest jednym z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o opakowania biodegradowalne.