Dyrektywa plastikowa 2021 – co to jest?

Dyrektywa plastikowa 2021 – co to jest?

Dyrektywa plastikowa 2021 to, jak sama nazwa wskazuje, ustawa o plastiku, produktach jednorazowego użytku takich jak: plastikowe sztućce, plastikowe słomki, plastikowe opakowaniaUnia Europejska plastik uważa za zagrożenie dla planety i środowiska. Zakaz produkcji plastiku ma przyczynić się do poprawy kondycji Ziemi.  Problemem dla ekosystemu jest fakt, że produkty z tworzyw sztucznych zamiast zostać poddane, recyklingowi często trafiają na wysypiska śmieci zamiast zostać ponownie wykorzystane. Ponadto równie często zostają pozostawione na trawie, piasku lub w wodzie, gdzie stają się odpadami i  zagrożeniem dla ekosystemów morskich i leśnych, zdrowia zwierząt czy ludzi. Pełna nazwa ustawy dyrektywy plastikowej 2021 brzmi Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r., choć nazwa obiegowa to ustawa o plastiku 2021.

Cel dyrektywy plastikowej

Poza oczywistą ochroną planety celem dyrektywy plastikowej 2021 jest wycofanie opakowań plastikowych, które nie nadają się do recyklingu, z obiegu do 2030 roku.

Kogo dotyczy ustawa o plastiku 2021?

Ustawa o plastiku dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców, dlatego że zakazuje nie tylko sprzedaży opakowań jednorazowych, ale zakazuje także produkcji opakowań plastikowych. Ze względu na niski koszt wytworzenia wielu przedsiębiorców wykorzystuje opakowania plastikowe. Głównie na firmach zajmujących się gastronomią odbije się zakaz używania opakowań plastikowych. Dla tej branży zakaz sprzedaży opakowań jednorazowych jest ogromnym utrudnieniem.

Przeczytaj również:  Ekologia – dlaczego jest ważna?

Czego dotyczy dyrektywa plastikowa 2021?

Dyrektywa plastikowa 2021 obejmuje takie produkty jak: plastikowe sztućce (w tym mieszadełka), plastikowe słomki, plastikowe talerze, plastikowe patyczki do balonów, pojemniki na napoje, styropianowe opakowania.

Opakowania plastikowe – do kiedy można będzie ich używać?

Od 3 lipca 2021 roku ograniczone w sprzedaży zostaną opakowania plastikowe na żywność. Zakazem wprowadzenia do obrotu od 3 lipca 2021 roku będzie objęta grupa produktów z branży gastronomicznej z tworzyw sztucznych, m.in.: PET, PS, OPS, PP, czyli: widelce, noże, pałeczki i łyżeczki, talerze  i mieszadełek do napojów.

Zgodnie z postanowieniem dyrektywy plastikowej 2021 włącznie od 3 lipca 2021 w całej Unii Europejskiej następuje zakaz używania opakowań plastikowych, które są najbardziej szkodliwe, a dla innych nakaz odpowiedniego oznaczenia.

Od kiedy słomki plastikowe będą zakazane?

Od kiedy słomki plastikowe będą zakazane? W tym wypadku data to również 3 lipca 2021 roku. Ten skutek zakazu plastiku najbardziej odczuwają przeciętni konsumenci. Od kiedy słomki plastikowe zostały zakazane, klienci muszą zadowolić się ich papierowymi odpowiednikami, które według niektórych pogarszają smak napojów, choć można zdecydować się na nieużywanie słomek w ogóle i  bezpośrednie spożycie napoju, co będzie znacznie zdrowsze dla środowiska.

Zakaz plastiku a zapasy opakowań plastikowych?

Przedsiębiorcy mają prawo wyprzedać albo wydać zgromadzone wcześniej zapasy. W innym wypadku zostaliby zmuszenie do wyrzucenia plastikowych opakowań, co niepotrzebnie zwiększałoby ilość odpadów.

Zakaz produkcji plastiku – jakie alternatywy istnieją?

Zakaz plastiku nie jest aż tak trudny do przełknięcia, jakby się mogło wydawać, dla społeczeństwa i przedsiębiorstw.  Plastikowe sztućce Unia Europejska sugeruje zamienić na produkty z trzciny cukrowej, opakowania z papieru, opakowania z liści palmowych czy z bambusa. Można również wykorzystać naturalną słomę, metal lub szkło. Są one o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż plastik, choć używanie ich jako jednorazowych opakowań nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ ilość odpadów nie zmniejszy się, tylko będzie mniej groźna dla ekosystemów. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla zakazu produkcji plastiku jest nanoceluloza, która w przeciwieństwie do plastiku jest łatwo biodegradowalna.

Przeczytaj również:  Energia geotermalna – wady i zalety

Dyrektywa plastikowa 2021 – całkowity zakaz  używania plastiku czy wyjątki od reguły?

Od  3 lipca 2021 roku kubki jednorazowe plastikowe lub te, które są pokryte plastikiem, mogą być używane jednak muszą posiadać odpowiednie oznaczenia, czyli ikonę żółwia.
Od 3 stycznia 2025 r. – nakrętki i wieczka plastikowe będą mogły być wprowadzone do obrotu wyłącznie wtedy, gdy przytwierdzenia ich na stałe do butelki czy opakowania.

Co oznacza wprowadzenie dyrektywy plastikowej?

Dyrektywa plastikowa 2021 wprowadza wiele zmian, wymusza zmianę przyzwyczajeń
i dodatkowe koszty dla przedsiębiorców (lepsze dla środowiska zamienniki są droższe; ponadto wprowadzono opłaty za plastikowe opakowania), jednak niezaprzeczalnie jest to świetny pomysł pod kątem troski o środowisko naturalne. Mm mniejsze ilości plastiku i innych szkodliwych materiałów, tym lepiej  dla nas wszystkich.

Dyrektywa plastikowa 2021 a kary pieniężne

Ustawa plastikowa przewiduje kary pieniężne za nieprzestrzeganie wytycznych. Za kontrolę prawidłowości umieszczania oznaczeń na opakowaniach jednorazowych odpowiedzialna jest Inspekcja Ochrony Środowiska. Kary sięgają  od 10 000 zł do nawet 500 000 zł.

Podobne wpisy