Jakie są rodzaje papieru – dowiedz się więcej

Jakie są rodzaje papieru?

Rodzajów papierów jest co najmniej kilka. To tworzywo, z którym mamy do czynienia codziennie. Zapisujemy na nim najważniejsze informacje, czytamy książki lub czasopisma, spisujemy ważne umowy, pakujemy przedmioty oraz tworzone są z niego teczki biurowe lub opakowania. Wszystko to ma związek z parametrami papieru, jak również z jego gramaturą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów papieru, przeczytaj artykuł do końca.

Gramatura i klasa papieru

Gramatura jest parametrem papieru, która oznacza jego gęstość. Jego miarą jest stosunek grama na metr kwadratowy. I tak oto zwykły papier biurowy ma zazwyczaj gramaturę 100g/m2. Im większa jest jego gramatura, tym gorzej się go tnie i wygina, więc siłą rzeczy jest w ten sposób określana jego sztywność. Różni się również ceną i zastosowaniem.

Mniejsza grubość papieru stosuje się w produktach takich jak – chusteczki do nosa, papierowe serwetki, papier toaletowy. Ilość ta wynosi od 15 – 30g/m2. Nieco więcej, bo 18g/m2 ma papier do pakowania. Natomiast tektura posiada powyżej 315g/m2.

Z kolei klasa papieru określana jest z uwagi na skład włóknisty. Podzielić go można na klasy od I – X. Dwa pierwsze uchodzą za najbardziej trwałe. Używane są m.in. do produkcji banknotów. Klasa III jest rodzajem papieru, który można przechowywać przez długi czas i został wytworzony z celulozy, np. do produkcji zeszytów szkolnych. Natomiast klasa V oraz VI, to papier o dobrej jakości, służący do produkcji książek. Wyższe klasy papieru, to ich niższa trwałość. Są one przeznaczone do produkcji gazet.

Produkty papiernicze ze względu na ich przeznaczenie

Z papieru wytwarza się wiele przydatnych dla nas akcesoriów, których używamy na co dzień. Jak już wcześniej zostało przytoczone, różnią się one między sobą gramaturą papieru i zastosowaniem. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • papier zeszytowy,
  • papier fotograficzny,
  • papier książkowy,
  • papier gazetowy,

Wiele z artykułów papierniczych, które znajdziemy w sklepie z takimi produktami, w czasie procesu produkcji, ulega zastosowaniu różnorodności. W ten sposób powstają fabrykanty o odmiennej gramaturze i barwie, m.in. bibułka, karton, tektura lub papier. Istnieje również klasyfikacja papieru ze względu na zastosowanie. Będzie to papier drukowy, przemysłowo – techniczny, pakowy lub elektroniczny. Każdy papier ma szczególne właściwości, które mają wpływ na jego wygląd i użyteczność, m.in białość, chłonność oleju, nieprzezroczystość i samozerwalność.

Proces produkcji papieru

Do wytworzenia papieru używa się włókien z celulozy lub włókien ścieru drzewnego, zazwyczaj ze ścierania i zmielenia bali drewnianych, ale również wykorzystywane są surowce wtórne – makulatura i szmaty, zawierających włókno roślinne. To właśnie z takiej obróbki chemicznej otrzymuje się masę celulozową. W czasie dwóch procesów przygotowywana jest masa papiernicza, a następny odnosi się już do etapu produkcyjnego, z którego powstaje wiele rodzajów papieru, który obecny jest w naszych domach, miejscach pracy i przestrzeni.