Jak być zero waste? Pomysły na lepsze życie.
Idea zero waste, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zero śmieci” to idea, mająca za zadanie ograniczanie generowania odpadów do minimum. Zjawisko to można rozpatrywać jako życiową filozofię, która skupia się na ratowaniu planety od zatrważającej ilości śmieci, które są zagrożeniem dla całego ekosystemu.
W ostatnich latach naukowcy znacznie częściej i głośniej apelują o działania, mające pomóc spowolnić ocieplenie klimatyczne i oddalić widmo katastrofy ekologicznej. Dzięki tym ostrzeżeniom wiele mniejszych i większych korporacji oraz znaczna część społeczeństwa sukcesywnie wprowadza zmiany zgodne z zasadami zero waste.
Życie zero waste
Życie w duchu zero waste to codzienne podejmowanie świadomych wyborów konsumenckich. Minimalizowanie zużycia zasobów ziemnych, recykling czy ograniczenie kompulsywnego konsumpcjonizmu to jedne z wielu sposobów na życie w stylu zero waste. Kluczowym punktem działalności na rzecz środowiska jest wiara w sprawczość jednostki, która motywuje do zmiany szkodliwych przyzwyczajeń.
Zero waste jako część lifestylu
Idea zero waste stała się częścią lifestylu wielu ludzi, definiując ich codzienne wybory. Ekologia obejmuje wszystkie sfery życia, poczynając od podstawowych potrzeb, takich jak żywienie, higiena osobista lub ubiór, kończąc na przyjemnościach związanych z podróżowaniem czy zakupami drugiej potrzeby.
Osoby zaangażowane w działania proekologiczne wykazują się kreatywnością w znajdowaniu sposobów na ratowanie środowiska i szerzenie zasad idei zero waste w społeczeństwie.
Jak być zero waste?
To pytanie zadaje sobie wiele osób świadomych obecnej sytuacji klimatycznej. Warto pamiętać, że każdy krok i zmiana na lepsze mają znaczenie. Na początku warto kierować się pięcioma zasadami zero waste, które wprowadzone w codzienne życie zagwarantują namacalne efekty w postaci mniejszej ilości wygenerowanych odpadów.
Zasady zero waste
Zasada 5R (refuce, reduce, reuse, recycle, rot) została opisana przez proekologiczną działaczkę Beę Johnson w książce Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas. Te podstawowe zasady są szczególnie istotne dla osób wprowadzających pierwsze zmiany zgodne z ideą zero waste, ponieważ pomagają uporządkować i ukierunkować początkowy natłok informacji.
Refuce – odmawiaj
Odmawiaj przyjmowania zbędnych przedmiotów. Plastikowa torba w sklepie, próbki kosmetyków czy ulotki rozdawane na ulicy to zazwyczaj zbyteczne przedmioty jednorazowego użytku zaśmiecające planetę.
Reduce – ograniczaj
Ograniczaj kupowanie produktów. Kupowanie produktów spożywczych w nadmiernych ilościach przyczynia się do ogromnego problemu, jakim jest marnowanie żywności. Zasada ta dotyczy każdego rodzaju przedmiotów, np. nieprzemyślanych zakupów odzieżowych, które w masowych ilościach trafiają na wysypiska śmieci, przyczyniając się również do marnowania wody.
Reuse – użyj ponownie
Użyj ponownie rzeczy, które już masz. Kreatywność pomaga w byciu zero waste. Znalezienie innego zastosowania dla danego przedmiotu, własnoręczne odnowienie czy oddanie do drugiego obiegu odczarowuje jednorazowość produktów w dzisiejszych czasach.
Recycle – przetwarzaj
Przetwarzaj i segreguj odpady. Prawidłowa segregacja odpadów to już podstawa, warto zorientować się czy robimy to poprawnie i zadbać o wiedzę osób z najbliższego otoczenia. Dobrym pomysłem będzie rozwieszenie informacji o prawidłowej segregacji np. w miejscu pracy lub przy osiedlowych śmietnikach. Recykling to drugie życie śmieci.
Rot – kompostuj
Kompostuj odpady biodegradowalne. Rozłożone resztki owoców i warzyw, obierki, gałęzie czy trawa sprawdzą się doskonale jako pełnowartościowa ziemia do kwiatów. Taki przydomowy kompostownik to świetna inwestycja! Zielone odpady można wyrzucić również do brązowych kubłów BIO.
Zero waste pomysły
Pomysłów na życie zgodne z naturą jest naprawdę wiele. Ograniczenie plastiku w oceanach to na tyle istotna sprawa, że wiele krajów zrezygnowało z produkcji plastikowych słomek i jednorazowych woreczków, my jako konsumenci również możemy ograniczyć ilość odpadów w wielkich wodach.
Świadome zakupy to podstawa. Warto wybierać produkty w szklanych lub papierowych opakowaniach, zrezygnować z plastikowych butelek na wodę na rzecz bidonów z wbudowanym filtrem lub picie wody kranowej. Wiele firm kosmetycznych zastępuje klasyczną formę szamponu szamponem w kostce, używa opakowań pochodzących z recyklingu lub wprowadza butelki z kaucją, nadające się do zwrotu i ponownego wykorzystania.
Produkty zero waste
Na rynku możemy znaleźć całą masę produktów, których produkcja wytworzyła minimalną ilość odpadów, to wszystko dzięki zwiększonej świadomości społecznej oraz konsumenckiej. Wielorazowe sztućce, słomki i pałeczki, biodegradowalne worki na śmieci czy ekologiczne środki czystości to produkty, które znajdziemy już w każdym supermarkecie.
Warto zwrócić uwagę na ekologię w aspekcie higieny osobistej, ponieważ producenci oferują naprawdę ciekawe rozwiązania. Biodegradowalne pieluchy i podpaski, kubeczki menstruacyjne, wielorazowe waciki kosmetyczne czy kosmetyki w szklanych opakowaniach to doskonałe ułatwienie życia zero waste.
Opakowanie zero waste
Opakowania na przestrzeni ostatnich lat zyskały miano jednorazowości, świat zalewa fala plastikowych woreczków i styropianowych pojemników. Na szczęście na popularności coraz bardziej zyskują zestawy zero waste, zawierające wielorazowe kubki na kawę, sztućce i pojemniki, które można zabrać ze sobą na lunch. Wiele kawiarni oferuje nawet zniżki za przyniesienie własnego kubka!
Woreczki zero waste to idealna alternatywa dla plastikowych jednorazówek. Można je wykonać własnoręcznie z resztek niepotrzebnego materiału i używać podczas zakupów jako worek na warzywa, owoce lub pieczywo. Takie rozwiązania mogą służyć przez wiele lat, dbając tym samym o nasz jedyny dom – Ziemię.
Karolina, pasjonatka ekologii i zrównoważonego stylu życia, prowadzi bloga, na którym dzieli się praktycznymi poradami dotyczącymi redukcji odpadów, naturalnych produktów i dbania o środowisko. Jej misją jest inspirowanie innych do świadomego podejścia do codziennych wyborów i pokazanie, że małe zmiany mogą mieć duży wpływ na planetę.