Dlaczego warto wybrać naturalne świece sojowe?

Dlaczego warto wybrać naturalne świece sojowe?

Wiele z nas nie wyobraża sobie chwili pełnej relaksu inaczej niż z książką w ręku, na miękkim fotelu, w otoczeniu aromatycznych zapachów i intymnej atmosfery, jakie są w stanie dać jedynie świece. Jest to nie tylko, naturalne źródło światła, ale często ciekawa ozdoba w Twoim salonie lub sypialni. Zastanawiasz się nad zakupem nowej świeczki, ale nie wiesz, która z nich jest bardziej naturalna, lepsza dla środowiska i Twojego zdrowia? Poznaj właściwości świec sojowych!

Świecę z wosku sojowego – co warto o nich wiedzieć

Przede wszystkim to, co może być istotne dla wielbicieli ekologicznego stylu życia i osób ceniących sobie świadome zakupy to fakt, że świece sojowe są produktami naturalnego pochodzenia. Co to znaczy?

Pierwszy raz soje wykorzystano do produkcji wosku na początku lat 90. Amerykański przedsiębiorca i właściciel firmy zajmującej się produkcją świec – Michael Richards, szukając tańszej alternatywy na wosk pszczeli, opracował metodę pozwalająca na produkcję świec z wosku sojowego. Od tego czasu minęło ponad 30 lat mimo to, nie cieszy się on taką popularnością jak o wiele bardziej szkodliwa na naszego zdrowia i środowiska parafina.

Jak wygląda produkcja wosku sojowego? Przede wszystkim jest on pozyskiwany z ziaren soi. Cała produkcja opiera się o zebranie wystarczającej ilości owoców, opłukiwaniem ich, miażdżeniem oraz przerobieniem na płatki. To właśnie z tych płatków otrzymuje się potrzebny do wyrobu świec naturalnych – olej, który następnie jest przerabiany na wosk.

Świeczki z wosku sojowego – zalety

Jakie zalety mają świece z soi? Przede wszystkim ich produkcja jest o wiele mniej szkodliwa niż tradycyjnych świeczek parafinowych. Pozyskiwany z ziaren wosk, jest wegański, przez co w czasie jego spalania, nie uwalniają się ze świecy niepożądane związki chemiczne, które mają destruktywny wpływ na nasze zdrowie.

Świece sojowe to w pełni naturalny produkt, którego spalanie nie zatruwa Twojego powietrza ani środowiska, ponieważ są to produkty biodegradowalne i w pełni odnawialne. Dodatkowo nie uwalniają trujących związków w trakcie spalania, przez co bez obaw można je odpalić w obecności osób zmagających się z alergiami lub kobiet ciężarnych. Co więcej, jedną z najbardziej docenianych cech, jaki daje wosk sojowy do świec to czas jego spalania, który jest nawet dwa razy dłuższy niż w przypadku produktów z parafiny.

Związki chemiczne zawarte w innych świecach

Spalając wosk pozyskiwany z pochodnej ropy naftowej – parafiny, uwalniasz związki, które można znaleźć też w papierosach. Są to benzen i toluen. Dodatkowo knoty, w które są wyposażone takie produkty, są często wykonane z ołowiu, którego wdychanie jest bardzo niekorzystne dla Twojego organizmu. Z takimi problemami natomiast nie spotkasz się w produktach, jakimi są sojowe świece.