Ekologiczne sztućce na każdą okazje – nie musisz znów myć naczyń!

Ekologiczne sztućce na każdą okazje - nie musisz znów myć naczyń!

Sztućce towarzyszą ludziom w ich codzienności od czasów pierwotnych – co ciekawe w tych najodleglejszych, zamierzchłych czasach wykonywane były one z drewna. Wraz z postępem ludzkości pojawiła się możliwość wykorzystywania nowych surowców do produkcji różnorakich przyrządów – jednak historia lubi zataczać koło. Ekologiczne sztućce są sprytnym zamiennikiem tradycyjnego srebra stołowego.W odróżnieniu od klasycznej zastawy są one biodegradowalne, co oznacza, że materiały je tworzące, po określonym czasie używania ulegają rozkładowi – wykonuje się je między innymi z drewna – dzięki czemu użytkownik nie dokłada się do postępującego zanieczyszczenia naszej planety! Pośród innych zalet należy wspomnieć o łatwości utrzymania tego rodzaju sztućców w czystości, braku wpływu użytego do produkcji materiału na smak potraw oraz niesamowitej estetyce, idącej z nią w parze.

Ekologiczne sztućce jednorazowe, czyli idealna zastawa na imprezę plenerową.

W ofercie rynkowej można doszukać się zarówno ekologicznych sztućców jednokrotnego użytku, jak i ich trwalszych odpowiedników – ekologicznych sztućców wielorazowych. Jak mówi sama nazwa produktu, wybierając ten wariant, należy pamiętać, że sztućce te należy wyrzucić po jednym użyciu. Z tego względu są one idealne na potrzeby imprez grillowych oraz innych plenerowych przyjęć – są lekkie i łatwe do przeniesienia, a po użyciu w przeciwieństwie do tradycyjnego odpowiednika nie trzeba ich myć – wystarczy je wyrzucić! Nie należy jednak martwić się tym, co stanie się z nimi potem – w przeciwieństwie do ich plastikowych odpowiedników, nie będą one obecne w ekosystemie przez długie lata.

Ekologiczne sztućce wielorazowe – bądź eko na co dzień!

Sztućce wielokrotnego użytku są perfekcyjną eko-alternatywą, którą można zastosować w codziennym życiu. Idealnie wpisują się w ideologię zero waste. Dzięki starannie dobranym w procesie produkcji materiałom również one charakteryzują się biodegradowalnością – są przyjazne dla środowiska oraz łatwe do utrzymania w czystości. Ze względu na starania dołożone przez producentów mogą one służyć człowiekowi przez długi czas, pozwalając na czerpanie radości z pysznych potraw spożywanych w stylowy sposób.

Produkcja ekologicznych sztućców w dalszym ciągu owiana tajemnicą.

O ile istnieje wiele firm, reklamujących swoje produktu kuchenne jako „bio” – w tym sztućce – dokładne procedury produkcyjne, dotyczące ich powstania dalej pozostają sekretem. Producenci zdradzają informacje, dotyczące tworzyw używanych w procesie produkcyjnym – jednym z nich jest Biotrem, tworzący biodegradowalne naczynia z otrąb Biotrem. Według twórców do stworzenia wspomnianych naczyń używane są składniki takie jak: otręby pszenne oraz śladowe ilości wody. Niezależnie od firmy, sztućce będące ekologicznymi są produkowane z materiałów biodegradowalnych. Najczęściej używanymi w procesie ich manufaktury tworzywami są różnorakie odmiany drewna, włókno drzewne oraz kompozyty drewniano-polimerowe. Dzięki tak starannemu doborowi tworzyw ten rodzaj sztućców nie wpływa na smak spożywanych potraw co pozwala cieszyć się pysznym posiłkiem w pełni. Ku uciesze pozostałych zmysłów, dodatkowym atutem jest rustykalny wygląd takiego zestawu.

Zalety i wady ekologicznych sztućców

Jak w przypadku każdego produktu tak i w przypadku ekologicznych sztućców można doszukać się zarówno wad, jak i zalet. Pośród tych pierwszych należy wspomnieć o częstszej potrzebie wymieniania zestawu w stosunku do trwałości sztućców metalowych. Z drugiej strony wykazują one korzyści takie jak:

  • oryginalny wygląd;
  • możliwość czyszczenia wielorazowych zestawów w zmywarce;
  • ograniczenie ilości plastiku w obiegu poprzez zastępowanie tradycyjnych sztućców jednorazowych plastikowych;
  • odporność na uszkodzenia termiczne i mechaniczne;
  • są idealną odpowiedzią na Dyrektywę Plastikową;
  • brak wpływu na smak spożywanej potrawy.

Gdzie nabyć ekologiczne sztućce?

Kiedy już zdecydujemy się na zestaw ekologicznych sztućców, często trafiamy na przeszkodę – możliwe, że nie znajdziemy ich w znanym nam sklepach z akcesoriami kuchennymi. Jednak nie jest to problem – w dobie internetu istnieje możliwość nabycia własnego, dopasowanego pod względem estetycznym oraz finansowym zestawu sztućców poprzez wykonanie paru kliknięć. W swojej ofercie mają je sklepy internetowe takie jak: tedmark, ekoparty, bagstar i wiele innych. Jeśli jednak jesteśmy zatwardziałymi pasjonatami stacjonarnych zakupów, możliwe jest nabycie ich w punktach takich jak: Pure planet, Cantino czy też Ampak.