Czy żwirek silikonowy jest biodegradowalny?
Żwirek silikonowy jest jednym z chętnie wybieranych produktów do kocich kuwet. Przyciąga uwagę swoim estetycznym wyglądem, jest wydajny, wygodny w użyciu i higieniczny. Czy jednak ulega biodegradacji?
Żwirek silikonowy (silikatowy) – co to jest?
Żwirek silikonowy, określany także jako żwirek silikatowy, produkowany jest z krzemionki (ditlenku krzemu), a dokładnie żelu krzemionkowego, inaczej silikażelu. To materiał naturalnego pochodzenia, który cechuje się bardzo wysokim stopniem absorpcji wilgoci.
Dostępne w sprzedaży żwirki silikonowe mają postać półprzezroczystych albo barwionych kryształków. Żwirki te dostępne są jako gruboziarniste i drobnoziarniste.
Zalety żwirków silikonowych:
- mają estetyczny wygląd
- wchłaniają duże ilości wilgoci
- szybko neutralizują zapachy
- mają wysoką wydajność
- hamują rozwój zarazków
- mają niski ciężar
- nie pylą
Czy żwirki silikonowe ulegają biodegradacji?
Wiele osób zwraca dziś uwagę na kwestie ochrony środowiska – także wtedy, gdy chodzi o wybór żwirku dla kota. Zatem, czy żwirek silikonowy jest biodegradowalny?
Jako że żwirki silikonowe mają pochodzenie naturalne, są one biodegradowalne, dlatego rozkładają się w warunkach naturalnych.
Jednak biodegradowalność żwirku silikonowego nie oznacza, że można po prostu wyrzucić go do toalety, kosza na opady bio czy do kompostu.
Żwirek silikonowy – gdzie wyrzucać?
Korzystanie ze żwirku silikonowego jest bardzo wygodne, ponieważ na co dzień należy usuwać z niego tylko odchody stałe, natomiast zwykle po miesiącu wymienia się całą zawartość kuwety na nową. Żwirek silikonowy gdzie wyrzucać go zgodnie z przepisami?
Brudny żwirek silikonowy powinien być wyrzucony do pojemnika na odpady zmieszane.
Żwirek silikonowy nie może być spuszczany w toalecie. Może on doprowadzić do zatkania instalacji i kosztownej naprawy. Ponadto nierozpuszczony żwirek stanowi problem dla oczyszczalni ścieków.
Żwirku nie powinno się także wyrzucać do pojemników na odpady bio lub do kompostu. Czas rozkładania się żwirku silikonowego może trwać lata, a biodegradacja nie zawsze jest pełna.
Zatem nawet wtedy, gdy producent umieszcza na opakowaniu informacje, że żwirek jest biodegradowalny, nie oznacza to, że może być on wyrzucany do toalety czy tak, jak inne odpadki bio.
Gdzie wyrzucać kocie odchody?
W przypadku żwirku silikonowego mocz wchłania się w kryształki, natomiast odchody stałe wymagają usunięcia, by kuweta była czysta i świeża. Gdzie wyrzucać kocie odchody z kuwety?
Zgodnie z przepisami kocie odchody powinno się usuwać do pojemników na śmieci zmieszane.
Chociaż kocie odchody są naturalne, to jednak nie należy wyrzucać ich do pojemnika na odpady bio i traktować jak kompost. Kompostowanie nie powoduje likwidacji drobnoustrojów i pasożytów znajdujących się w odchodach, dlatego stosowanie takiego kompostu może prowadzić do zakażenia chorobami pasożytniczymi: toksoplazmozą, toksokarozą.
Można ewentualnie wyrzucać same odchody bez żwirku do toalety, ale powinny być one pozbawione kryształków żwirku.
Zatem żwirki silikonowe dla kotów ulegają biodegradacji, powinny być wrzucane do pojemnika na odpady zmieszane. To najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się kocich nieczystości.
Karolina, pasjonatka ekologii i zrównoważonego stylu życia, prowadzi bloga, na którym dzieli się praktycznymi poradami dotyczącymi redukcji odpadów, naturalnych produktów i dbania o środowisko. Jej misją jest inspirowanie innych do świadomego podejścia do codziennych wyborów i pokazanie, że małe zmiany mogą mieć duży wpływ na planetę.