Segregacja śmieci – kolory worków na odpady
To, że musimy i powinniśmy segregować odpady, jest dla nas w dzisiejszych czasach rzeczą oczywistą. Robimy to, aby uchronić naszą planetę przed szkodliwym działaniem wielkich składowisk śmieci. Jesteśmy w stanie przetworzyć różne rodzaje odpadów i dać im drugie życie, jednak nie da się tego zrobić bez wcześniejszego oddzielenia ich od innych śmieci. Wciąż jednak wszystkie zasady jak powinno się segregować śmieci, mogą dla niektórych być niezrozumiałe i nieoczywiste. Pomóc w tym mają różnego rodzaju kampanie mające na celu zwiększanie świadomości ekologicznej oraz wiele uproszczeń takich jak uniwersalne kolory worków do segregacji śmieci. Jakie kolory worków do segregacji śmieci powinniśmy używać? – postaramy się to sobie wyjaśnić w tym artykule.
Kolory worków na śmieci – dlaczego używamy różnych?
Różne kolory worków na odpady w znaczącym stopniu ułatwiają proces segregacji zarówno nam, jak i firmom zajmującym się wywozem, a następnie przetwarzaniem śmieci. Odchodzi konieczność upewniania się co do zawartości worków, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednie odpady trafiały we właściwe dla siebie miejsce. Od niedawna nie jest to już tylko kwestia wygody, ale i obowiązku. Za sprawą rozporządzenia Ministra Środowiska w całym kraju obowiązuje jednolity system segregacji śmieci. Tak jak w przypadku kubłów na śmieci, które są w konkretnych kolorach w zależności od ich przeznaczenia tak należy teraz stosować oznaczenia worków na śmieci. W takim razie, jakie kolory worków do segregacji śmieci należy używać?
Segregacja śmieci – kolory worków
Nie powinno sprawić trudności zapamiętanie, jakie są kolory worków na śmieci. Pokrywają się one z tym jaki system stosujemy przy okazji rozróżniania pojemników na śmieci, a do tego czasu każdy z nas powinien się już z tym zaznajomić. Dlatego do niebieskiego worka na śmieci wrzucamy papier, do żółtego plastik i metal, do zielonego szkło, do brązowego odpady BIO, a do czarnego odpady zmieszane. Poza odpowiednim doborem koloru kluczową sprawą jest oczywiści umiejętna segregacja odpadów. Mimo że obecne przepisy obowiązują już od dłuższego czasu, dalej pojawiają się wątpliwości w niektórych kwestiach. Niezbędne jest więc stałe edukowanie i przypominanie o zasadach segregacji. Wciąż nie jesteś pewien czy robisz to prawidłowo? Chcesz się upewnić jaki kolor worka, na jakie śmieci? Zostań z nami i utrwal swoją wiedzę, czytając dalszą część artykułu.
Kolory worków na odpady BIO – co powinniśmy wrzucać?
Od niedawna zobowiązani jesteśmy do segregacji odpadów biodegradowalnych. Po wprowadzeniu tych przepisów zapanowała bardzo duża konsternacja, ponieważ ustawa nie do końca określała co dokładnie kryje się pod terminem śmieci BIO. Z czasem się to usystematyzowało i dokładnie wiemy, że są to odpady organiczne powstające w naszych domach z resztek jedzenia lub roślin, które ulegają naturalnemu procesowi rozkładu. są to między innymi:
- odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.),
- gałęzie drzew i krzewów,
- skoszoną trawę, liście, kwiaty,
- trociny i korę drzew,
- niezaimpregnowane drewno,
- resztki jedzenia.
Jaki kolor worków na śmieci obowiązuje przy wyrzucaniu odpadów BIO? Bioodpady należy wyrzucać w brązowym worku do brązowego kubła. Jednak w tym przypadku nie mogą to być worki ze zwykłego plastiku. Przeszkadzałyby one w procesie rozkładu i zanieczyszczały w ten sposób powstały kompost. Ten rodzaj śmieci należy wyrzucać w specjalnych biodegradowalnych i kompostowanych workach dostępnych do zakupu głównie w sklepach ekologicznych.
Worki do segregacji śmieci – kolory pozostałych odpadów
Kolorowe worki do segregacji to teraz widok, który nikogo nie dziwi. Pomaga to w szybkim i skutecznym odbiorze posegregowanych śmieci, a co za tym idzie, przyczynia się do ochrony naszej planety. Na koniec ustalmy sobie, co powinno znaleźć się w pozostałych kolorowych workach.
Niebieskie worki na śmieci
- Gazety
- Książki
- Zeszyty
- Tektury
Żółte worki na śmieci
- Plastikowe butelki po napojach
- Opakowania po kosmetykach, środkach czystości
- Plastikowe kanistry na benzynę
- Torebki foliowe, opakowania aluminiowe
Zielone worki na śmieci
- Szklane butelki
- Słoiki
- Opakowania po kosmetykach
Czarne worki na śmieci
- Wszystkie śmieci których nie można przypisać do innych kategorii
Karolina, pasjonatka ekologii i zrównoważonego stylu życia, prowadzi bloga, na którym dzieli się praktycznymi poradami dotyczącymi redukcji odpadów, naturalnych produktów i dbania o środowisko. Jej misją jest inspirowanie innych do świadomego podejścia do codziennych wyborów i pokazanie, że małe zmiany mogą mieć duży wpływ na planetę.