Energia geotermalna – wady i zalety

Energia geotermalna – wady i zalety

Energia geotermalna pozyskiwana jest z wnętrza ziemi, gdzie znajduje się jej efektywne źródło. Na początek może wydawać się to dość tajemnicze i niejasne. W poniższym artykule postaramy się jednak wyjaśnić czym jest oraz przedstawić wady i zalety energii geotermalnej. Nie należy ona do najpopularniejszych odnawialnych źródeł, zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszy się m.in. energia wiatrowa czy słoneczna. Jej potencjał jest jednak naprawdę imponujący. Z czego właściwie jest pozyskiwana energia geotermalna? Z gorących źródeł, które są naturalnym źródłem ciepła. Z każdym kilometrem w głąb ziemi temperatura wzrasta o 30 stopni Celsjusza, można sobie wyobrazić co dzieje się chociażby 10 km pod nami, w jądrze Ziemi natomiast panuje ekstremalna temperatura wynosząca od 5,5 tys. do 6,5 tys. stopni Celsjusza. Obecne na powierzchni gorące źródła lub gejzery są ogrzewane właśnie ciepłem wnętrza naszej planety. Wody ogrzewane przez magmę są uznawane za odnawialne źródła energii. 40% wód termalnych znajdujących się na obszarze naszego kraju, ma potencjał geotermalny. Nie jest on jednak w pełni wykorzystywany, jedynie na Podhalu pozyskuje się energię geotermalną. Może być ona bardzo dobrym sposobem na ogrzanie jedno- oraz wielorodzinnych domów. Świetnym przykładem potwierdzenia tych słów jest Islandia, która ponad 90% energii wykorzystywanej do ogrzewania czerpie z wnętrza ziemi.

Poznaj wady i zalety elektrowni geotermalnej

Na ten moment budowanie elektrowni geotermalnych nie jest popularnym zjawiskiem. Na terenie całej Europy do tej pory powstało 59 takich miejsc przeznaczonych do produkcji energii elektrycznej. 47 z nich znajduje się na obszarze Unii Europejskiej. Można wyróżnić trzy rodzaje elektrowni geotermalnych ze względu na temperaturę i stan tzw. geopłynu, który je zasila. Pierwszy typ to ta na parę suchą. Taka elektrownia opiera się na najprostszej technicznie oraz najsprawniejszej energetycznie instalacji. Temperatura suchej pary, która jest pozyskiwana z odwiertów wynosi ponad 200 stopni Celsjusza, kierowana jest do specjalnej turbiny parowej, a następnie się skrapla. W przypadku elektrowni geotermalnej na parę mokrą z odwiertów wypływa mieszanka pary o bardzo wysokiej temperaturze i ciśnieniu oraz wody. Do turbiny trafia dopiero wydzielona para sucha. Ostatni rodzaj elektrowni geotermalnej to ta z czynnikiem pośredniczącym. Instalacja tego typu wykorzystuje ciepło, które wydobywane jest dzięki odwiertom z zastosowaniem niskowrzącej substancji pośredniczącej. Ostatni etap to kierowanie pary do turbiny, która napędza generator.

Przeczytaj również:  Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Jakie są plusy i minusy elektrowni geotermalnej? Niewątpliwie ich budowa ma duży potencjał. Już teraz źródła odnawialnej energii zastępują te tradycyjne, oparte na paliwach kopalnych. Zaletą budowy obiektów tego typu jest to, że mogą one pobierać energię z wnętrza ziemi nieustannie na takim samym poziomie, niezależnie od pory roku. To również bardzo ekologiczne rozwiązanie, pompy ciepła, które odpowiadają za wykorzystanie energii odnawialnej, nie produkują zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska. Podstawową wadą elektrowni geotermalnych jest to, że nie mogą one powstać wszędzie, a jedynie w specjalnych miejscach, gdzie możliwe jest wykorzystywanie ciepła wnętrza Ziemi. Nie wszędzie źródła są równie efektywne. Kolejnym minusem jest to, że dokonywanie głębokich odwiertów pochłania bardzo wysokie koszta, a sama elektrownia w przeciwieństwie m.in. do elektrowni wiatrowej znacznie ingeruje w krajobraz.

Jakie są wady energii geotermalnej?

Jak każda forma pozyskiwania zasilania, energia geotermalna również ma swoje wady jak i zalety. Na początku skupimy się na jej wadach. Niestety nie jest ona uniwersalna, ponieważ na niektórych obszarach potencjał wykorzystania energii geotermalnej jest niewystarczający. Nawet jeśli jest on wystarczający w danym miejscu, nie zawsze pozyskiwanie jej jest możliwe. Efektem ubocznym korzystania z niej, mogą być uwalniane do atmosfery lub wód powierzchniowych oraz głębinowych szkodliwe gazy i minerały. Wadą energii geotermalnej jest również to, że jej złoża mogą się przemieszczać, co oznacza, że po jakimś czasie mogą nie być już dostępne w powstałych miejscach ich wydobywania. Kolejnym minusem może być fakt, że do korzystania z energii geotermalnej potrzebna jest cała infrastruktura, która obejmuje system odwiertów. Niektórzy twierdzą również, ten rodzaj energii wcale nie jest źródłem odnawialnym, ponieważ zasoby ciepła wewnątrz Ziemi są w pewien sposób ograniczone. Pewne podejście zakłada, że pobierając gorącą parę lub wodę z wnętrza i oddając ją, ale w zimnej formie, stopniowo wychładza się źródło.

Przeczytaj również:  Dyrektywa plastikowa 2021 – co to jest?

Energia geotermalna i jej zalety

Energia geotermalna ma niewątpliwie wiele zalet. Zaliczany jest do nich m.in. jej niewielki koszt. Tak naprawdę zastosowanie pompy ciepła generuje koszt maksymalnie do 3 tysięcy złotych rocznie, często są to nawet niecałe 2 tys. Inwestycja w energię geotermalną w domu to decyzja na lata, ponieważ średnia żywotność takiego urządzenia to aż 50 lat. Z rozwiązania skorzystają dwa lub nawet trzy pokolenia. To również ekologiczna forma pozyskiwania energii, ponieważ pompy ciepła nie generują powstawania żadnych zanieczyszczeń. Mogą one samodzielnie ogrzać dom, a także współpracować z kominkami czy innymi różnego rodzaju kotłami.

Podobne wpisy