Oczyszczalnia biologiczna, czy ekologiczna – jakie są różnice?

Oczyszczalnia biologiczna, czy ekologiczna – jakie są różnice?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są dziś często spotykanym zjawiskiem. Co spowodowało wzrost ich popularności? Oczyszczalnia ścieków umiejscowiona przy domu, ułatwia dbanie o środowisko, a przy tym pozwala zaoszczędzić pieniądze. Przydomowa oczyszczalnia jest również niedroga w utrzymaniu, nie wymaga też wiele pracy ze strony użytkownika, ponieważ działa sama. Przed zamontowaniem oczyszczalni pozostaje decyzja, na jaką opcję się zdecydować. Jakie są podstawowe różnice między oczyszczalnią biologiczną a ekologiczną?

Oczyszczalnia biologiczna, a ekologiczna

Dlaczego warto zdecydować się na zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków? Przede wszystkim dlatego, że jest ona przyjazna dla środowiska. Oczyszczalnia przetwarza zanieczyszczenia na przyjazne dla gleby związki mineralne. Oprócz tej, oczywistej zalety można wymienić też inne, między innymi niskie koszty eksploatacji. Wprawdzie sam montaż oczyszczalni jest dosyć sporym wydatkiem, jednak później sama praca nie generuje większych kosztów. Największym dylematem osób planujących zainwestowanie w oczyszczalnię, jest wybór pomiędzy biologiczną a ekologiczną. Która opcja przedstawia się korzystniej dla środowiska i portfela?

Czym się różni oczyszczalnia biologiczna od ekologicznej?

Obie opcje mają swoje zalety, pełnią również te same funkcje. Podstawowym zadaniem jednej i drugiej oczyszczalni, jest zamiana nieczystości w przyjazne środowisku związki mineralne. Do głównych różnic między nimi należy koszt, sposób montażu, oczyszczania, czy obsługi. Oczyszczalnia biologiczna aktualnie zaliczana jest do najnowocześniejszych metod oczyszczania ścieków. Wykorzystuje ona aktywne złoża biologiczne, do przetwarzania trafiających do niej ścieków. Oczyszczanie ścieków jest dużo szybsze dzięki mikroorganizmom, które powstają wewnątrz oczyszczalni. To właśnie dzięki nim nawet duże zrzuty ścieków nie wywołują zatrzymania, ani spowolnienia pracy oczyszczalni biologicznej. Ten rodzaj oczyszczalni wyróżnia się dużą wydajnością oraz prostotą pracy. Właściwe oczyszczanie odbywa się w obrębie jednego urządzenia, a osadnik nie jest potrzebny. Warto też pamiętać o tym, by nie marnować oczyszczonej wody, najlepiej wykorzystać ją do podlewania roślin. Biologiczna oczyszczalnia sprawdzi się szczególnie w słabo przepuszczalnych gruntach.

Przeczytaj również:  Dlaczego święty Franciszek jest patronem ekologów?

Czym charakteryzuje się oczyszczalnia ekologiczna, a przede wszystkim, czym różni się od biologicznej?

Podstawową różnicą jest sposób pracy. Opcja ekologiczna opiera się na oczyszczaniu dwuetapowym. Oczyszczalnia ta nie będzie pracować bez dwóch niezbędnych elementów, czyli osadnika i drenażu. Etap pierwszy, jaki zachodzi w osadniku, oczyszcza zaledwie 70% ścieków, reszta zostaje oczyszczona w drugim etapie. Co należy do największych zalet ekologicznej oczyszczalni ścieków? Jest ona łatwa w obsłudze i bezproblemowa w montażu oraz dużo tańsza od oczyszczalni biologicznej.

Szambo biologiczne, czy ekologiczne?

Osoby, które nadal nie wiedzą, jaka oczyszczalnia przydomowa, biologiczna, czy ekologiczna sprawdzi się lepiej, mogą szybko rozważyć parę istotnych kwestii. W przypadku, gdy zależy nam głównie na jak najniższych kosztach montażu, najlepiej stawiać na oczyszczalnię ekologiczną. Warto jednak pamiętać, że w momencie, gdy zdecydujemy się na szambo biologiczne, możemy liczyć na dofinansowanie, co znacznie obniży ostateczny koszt. Oczyszczalnia biologiczna jest ponadto nowoczesnym rozwiązaniem, które posłuży nam bardzo długo, bez konieczności wykonywania skomplikowanych i kosztownych remontów.

Nowoczesny i sprawnie pracujący system przydomowego oczyszczania ścieków przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, przysłużymy się środowisku. Mimo kilku różnic, zarówno oczyszczalnia biologiczna, jak i ekologiczna, to rozwiązania przyjazne dla planety i stosunkowo niedrogie. Stanowią one też dobrą alternatywę, dla znanego nam dotąd tradycyjnego szamba, które dziś jest już rzadkim zjawiskiem w domach.

Podobne wpisy