Co wrzucamy do pojemników BIO?

Co wrzucamy do BIO pojemników

W 2021 roku zmianie ulegną przepisy o segregacji śmieci. Już niedługo wszyscy będziemy zobowiązani do rozdzielania naszych odpadów aż na pięć pojemników. Do dotychczasowych dwóch – na szkło i zmieszane – zatroszczyć musimy się o kubły na papier, tworzywa sztuczne i metal oraz na odpady biodegradowalne. Ten ostatni może budzić pewne wątpliwości. Co zaliczamy do bioodpadów? Co wrzucać do pojemnika bio? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, aby łatwiej było przystosować się do koniecznych zmian.

Co zaliczamy do odpadów biodegradowalnych?

Odpady biodegradowalne to odpady pochodzenia organicznego, które ulegają biodegradacji, czyli naturalnemu rozkładowi biologicznemu. Jest to proces, zachodzący przy udziale mikroorganizmów, głównie grzybów i baterii, którym organiczne odpadki służą za pożywienie. Poza organizmami żywymi, do biodegradacji przyczyniają się także czynniki naturalne, takie jak: woda, powietrze i światło słoneczne. Przy odpowiednich warunkach  rozkładowi może ulegać nawet 95% substancji organicznej.

Bioodpady – co wrzucamy do brązowego pojemnika?

Wiemy już, czym jest biodegradacja. Zatem które śmieci zaliczymy do odpadów organicznych i co wrzucać do pojemników bio? Wszystko to, co może się samoistnie rozłożyć. W gospodarstwie domowym odpady bio to w większości resztki jedzenia i organiczne odpady kuchenne. Oto co wrzucamy do bioodpadów:

 • resztki jedzenia, pieczywo,
 • skorupki po jajkach, resztki kuchenne, obierki,
 • zepsute owoce/warzywa i ich przetwory,
 • słoma, siano i trociny,
 • fusy od kawy i herbaty,
 • odpady z ogrodów: skoszona trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, kwiaty,
 • niezaimpregnowane drewno.

Nie wszystkie odpadki z kuchni są biodegradowalne – co wrzucamy do bio ?

Ważne jest, aby dokładnie sprawdzać, co można wrzucać do pojemnika bio. Są produkty, które zdecydowanie nie powinny się tam znaleźć. Poza oczywistymi rzeczami, które należy segregować osobno, czyli papier, metal i plastik, zapomnijmy również  o wrzucaniu do bioodpadów jakichkolwiek odzwierzęcych produktów. Często słyszy się wątpliwości gdzie wyrzucać mięso i kości. Jako produkt pochodzenia zwierzęcego powinny zdecydowanie trafić do odpadów komunalnych. Co do pojemników bio nie powinno trafić:

 • kości, mięso, płynne resztki, odchody zwierząt,
 • leki, suplementy,
 • ziemia, kamienie, drewno impregnowane,
 • popiół z węgla kamiennego,
 • kurz z odkurzacza,
 • włosy, sierść,
 • środki ochrony roślin,
 • płyty wiórowe i pilśniowe.

Jak wyrzucać odpady bio – czy odpady bio można wyrzucać w workach?

Kiedy już wiemy co wrzucamy do odpadów bio, pozostaje jeszcze pytanie, jak mamy to robić? Śmieci organiczne możemy wyrzucać luzem. Jest to jednak sposób problematyczny, ponieważ użeranie się z nieładnie pachnącymi fermentującymi resztkami nie jest zbyt przyjemne. Można zatem wyrzucać bioodpady w workach, ale nie byle jakich. Aby worek mógł trafić do brązowego kubła, musi zawierać specjalne oznaczenie, że jest biodegradowalny. Nie może więc być to zwykły worek foliowy ani nawet papierowy. Czym w takim razie są worki biodegradowalne? Są to worki kompostowane, które tak samo jak odpadki organiczne ulegają rozkładowi, nie wytwarzając przy tym żadnych szkodliwych dla środowiska substancji. Worki takie są ostatnio bardzo popularne i nie powinno być problemu z kupieniem ich w większości sklepów.

Kubły na bioodpady – jakie śmieci do bio?

Pozostaje kwestia brązowych kubłów na bioodpady. W świetle ustawy właściciel danej nieruchomości lub jej zarządca odpowiada za dostarczenie niezbędnych koszy na śmieci. Oznacza to że jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym, to naszym zadaniem jest przygotowanie brązowego kubła oraz na nas spadnie odpowiedzialność za to, co wrzucamy do pojemnika bio. W przypadku takich gospodarstw istnieje jeszcze możliwość samodzielnego kompostowania bioodpadów, dzięki czemu po złożeniu odpowiedniego pisma możemy zostać zwolnieni z opłat za wywóz bio odpadów.