Co to są odpady BIO? – biodegradowalne

Co to są bio

W trosce o naszą planetę powinniśmy i musimy segregować śmieci. Od dawna oddzielamy szkło od naszych odpadów, osobno zbieramy makulaturę i wyrzucamy plastik do specjalnych pojemników. Ostatnimi czasy przewija się dodatkowo pojęcie odpadów biodegradowalnych, które również zobowiązani jesteśmy wyrzucać oddzielnie do specjalnych kubłów. Zastanawiasz się co to są śmieci BIO? Czym się charakteryzują?

Odpady BIO – co to są odpady biodegradowalne?

Kompostowanie zapewne kojarzy się większości ludziom z wioską. I słusznie! Nasi przodkowie przy gospodarstwach najczęściej posiadali kompostowniki. Trafiały tam pozostałości po pracach na roli i w ogrodach. Powstawał w ten sposób kompost, który był naturalnym nawozem do gleby, zwiększającym jej żyzność, co sprawia, że wszystko  lepiej na niej rośnie. Zapytacie, co to ma wspólnego ze śmieciami biodegradowalnymi? Śmieci BIO to dokładnie to wszystko, co trafia do kompostownika. Są to resztki organiczne, które ulegają biodegradacji, czyli naturalnemu procesowi rozkładu biologicznego. Proces ten zachodzi przy udziale mikroorganizmów, które żywiąc się resztkami, rozkładają je na prostsze składniki chemiczne. W połączeniu z odpowiednimi czynnikami naturalnymi takimi jak: woda, światło czy tlen, rozkładowi  może ulec nawet 95% substancji organicznej. Dzięki temu przy odpowiedniej segregacji jesteśmy w stanie sprawić, że nasze śmieci dosłownie znikną, a pozostałości posłużyć mogą jako naturalny nawóz, eliminując potrzebę sztucznego użyźniania gleb.

Odpady biodegradowalne – co zaliczamy do odpadów BIO?

W takim razie, jakie to są odpady BIO? W przypadku gospodarstwa domowego, jakim jest mieszkanie, większość bioodpadów stanowić będą resztki jedzenia. Według badań statystyczny Polak marnuje rocznie 247 kg żywności. Pokazuje to jak duży to problem i jak wielka potrzeba segregacji bioodpadów. Posiadając działkę lub duży ogród nie raz miałeś zapewne problem co zrobić z przyciętymi gałązkami czy zagrabionymi liśćmi – to również są odpady BIO. Podmioty odpowiedzialne za zbiórkę i wywóz śmieci szczegółowo określa co to są odpady BIO i jakie powinny znaleźć się w brązowych kubłach:

  • resztki jedzenia, pieczywo,
  • skorupki po jajkach, resztki kuchenne, obierki,
  • zepsute owoce/warzywa i ich przetwory,
  • słoma, siano i trociny,
  • fusy od kawy i herbaty,
  • odpady z ogrodów: skoszona trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, kwiaty,
  • niezaimpregnowane drewno.

Odpady biodegradowalne – jak kompostować samemu?

W Polsce dopiero zaczyna się popularyzacja tego trendu, ale już teraz coraz więcej gmin zachęca do ograniczenia wyrzucania śmieci biodegradowalnych i założenia własnego przydomowego kompostownika. Jeżeli mamy takie możliwości to w trosce o bezpieczeństwo powinniśmy się zainteresować takim tematem. Samo zrobienie kompostownika nie wymaga wielkich zdolności. Wystarczy skręcić kilka desek w kształt przypominający skrzynię. W sklepach z artykułami ogrodowymi nie powinniśmy mieć problemu z kupieniem gotowych modeli, biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie i popularność tego typu sprzętu.

Odpady BIO – w czym wyrzucać?

Nie każdy ma jednak takie możliwości. W mieszkaniu również trzeba jakoś przechowywać odpady BIO, żeby je później wyrzucić. Tutaj również mamy coraz więcej możliwości. Sklepy BIO mają ogromną ofertę specjalnych worków na śmieci papierowych i wykonanych z różnych naturalnych materiałów. Nie musimy później naszych resztek wysypywać, ponieważ są one w pełni degradowane i spokojnie można je wyrzucić do pojemników na odpady BIO.