Gdzie wyrzucać herbatę w torebkach?

Gdzie wyrzucać herbatę w torebkach?

Wiele osób wciąż zapomina o tym, że w Polsce segregacja śmieci jest obowiązkowa. Nawet jeśli należysz do grona osób, które dzielą odpady zgodnie z przepisami, możesz mieć pewne wątpliwości co do tego, gdzie powinny trafić niektóre śmieci. Zastanawiasz się, w którym pojemniku powinny znaleźć się torebki z herbatą? Poniżej znajdziesz odpowiedź!

Czy torebki od herbaty są biodegradowalne?

Niestety większość torebek, w których umieszcza się herbatę, nie jest biodegradowalna. Herbaty sprzedawane w marketach, zazwyczaj znajdują się w torebkach z włókien celulozowych z domieszką syntetyków. Obecność sztucznych włókien sprawia, że torebka nie może być zakwalifikowana do grupy produktów, które po zużyciu można wyrzucić do pojemnika z odpadami biodegradowalnymi. Co więcej, niektórzy producenci stosują torebki w pełni tekstylne i zawierające szkodliwe substancje. Możemy nawet trafić na torebki z dodatkiem plastiku, a także wyposażone w metalowe zszywki!

Odpady biodegradowalne znajdują zastosowanie jako kompost, ale trzeba pamiętać o tym, że nawet niewielka zawartość tworzyw sztucznych może sprawić, że będzie on szkodził roślinom. Dlatego tak ważne jest, aby segregować odpady w odpowiedni sposób!

Warto jednak zaznaczyć, że na rynku da się też znaleźć producentów, którzy w trosce o zdrowie klientów oraz myśląc o środowisku naturalnym, oferują herbaty w torebkach ekologicznych. Takie torebki są wyprodukowane w 100% z naturalnych surowców, zazwyczaj z włókien drzewnych i celulozy. Jeśli miałeś już okazję pić eko herbatę w bezpiecznych torebkach, to najprawdopodobniej na opakowaniu produktu znajdowały się odpowiednie informacje. Producenci chwalą się tym, że używają biodegradowalnych materiałów, więc jeśli zastanawiasz się, czy masz do czynienia z ekologicznymi torebkami, po prostu sprawdź opis produktu, który nabyłeś.

Gdzie wyrzucać herbatę w torebkach?

Całkiem możliwe, że jesteś zaskoczony tym, iż torebki do herbaty w większości przypadków nie nadają się do tego, by wyrzucać je do pojemników z odpadami biodegradowalnymi. Zatem jaka jest odpowiedź na pytanie: torebki z herbata gdzie wyrzucać? Okazuje się, że powinny one trafiać do pojemnika z odpadami zmieszanymi! Wyjątkiem są oczywiście ekologiczne torebki, ale jedynie w przypadku, gdy masz pewność, co do ich składu. Co ważne, w niektórych nielicznych gminach do odpadów bio nie można jednak wrzucać eko torebek z herbatą! Jeśli nie jesteś przekonany co do tego, jakie są przepisy w Twojej miejscowości, lepiej je sprawdź!

Masz wrażenie, że trochę szkoda, że herbata, która znajduje się w torebce, nie zostanie wykorzystana jako kompost? Można oczywiście osobno wyrzucać torebki, a osobno ich zawartość, jednak chyba niewiele osób miałoby do tego cierpliwość na dłuższą metę.

Najważniejsze jest to, by nie wyrzucać śmieci do nieodpowiednich pojemników. Torebki z herbatą to tylko przykład śmieci, które mogą być dla nas kłopotliwe w dobie obowiązkowej segregacji odpadów. Najlepiej zrób sobie ściągę, by nie marnować czasu na zastanawianie się, co gdzie wyrzucić!