Gdzie wyrzucać opakowania po jedzeniu na wynos?

Gdzie wyrzucać opakowania po jedzeniu na wynos?

Zamawianie jedzenia w barach i restauracjach ma swój urok. Nie zawsze da się znaleźć czas na gotowanie. Dzięki posiłkom z lokali gastronomicznych mamy możliwość zjeść coś ciepłego i spróbować nowych smaków. Niestety zamawianie na wynos wiąże się z produkowaniem większej ilości śmieci, nie wszyscy wiedzą też, co zrobić z odpadami w postaci opakowań. Gdzie wyrzucać opakowania po jedzeniu na wynos?

Wrzucanie śmieci do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników, to podstawa ekologicznego życia. Osoby, które stawiają pierwsze kroki w świecie eko, często nie wiedzą, gdzie wyrzucać opakowania po jedzeniu na wynos. Segregacja śmieci jest bardzo ważna dla środowiska. Odpady z określonych koszy trafiają do odpowiednich miejsc, gdzie otrzymują drugie życie poprzez recykling lub są utylizowane tak, by nie zaszkodzić środowisku. Nie inaczej jest z pojemnikami po posiłkach z restauracji. To, gdzie wyrzucimy opakowania po jedzeniu na wynos, zależy od tego, z jakiego materiału zostały one wykonane.

Opakowanie styropianowe po jedzeniu, gdzie wyrzucić?

Najczęściej spotykane pojemniki na posiłki z restauracji to te, wykonane ze styropianu. Wykorzystanie tego materiału do transportowania żywności można w prosty sposób wyjaśnić. Styropian sprzyja utrzymaniu stałej temperatury posiłku do momentu dotarcia z nim do celu. Jest też lekki i stosunkowo tani. Opakowania z tego materiału mają bardzo wiele zalet. Pozostaje pytanie, gdzie wyrzucić styropianowe pojemniki na żywność? Segregacja odpadów pełni bardzo ważną rolę dla wszystkich osób żyjących w stylu eko. Dlatego pytania o to, do jakich koszy wrzucać określone odpady, często pojawia się na wielu portalach i forach. Styropian zazwyczaj wyrzuca się do pojemników na metale i tworzywa sztuczne. Jednak zdarzają się sytuacje, w których opakowania z tego materiału należy wrzucić do innego kosza.

Opakowania po jedzeniu – segregacja

Szkło, plastik, papier, a także styropian wszystkie te materiały powinny lądować w odpowiednich pojemnikach. Brak troski o segregację śmieci to nie tylko lekceważenie potrzeb środowiska naturalnego, ale też zachowanie, które może nieść ze sobą konsekwencje finansowe. Tymczasem wrzucenie danego śmiecia do odpowiedniego pojemnika nie kosztuje nic, nie wymaga też wiele czasu. Przyswojenie odpowiedniej wiedzy, odnośnie do tego, do jakich koszy wrzucać poszczególne śmieci sprawi, że po czasie będziemy robić to instynktownie.

Do jakich śmieci wyrzucać styropian?

Opakowania z tego materiału powinny lądować wśród metali i tworzyw sztucznych. Istnieje jednak jeden wyjątek. W przypadku, gdy styropianowy pojemnik jest bardzo brudny lub nasiąknięty tłuszczem, należy wyrzucić go do pojemnika na odpady mieszane. Warto też pamiętać o tym, by pojemniki i worki na śmieci zapełniać w sposób ekonomiczny. Co to oznacza? Należy postępować tak, by w pojemniku zmieściło się jak najwięcej odpadów.

Wiemy już, do jakich śmieci wyrzucać styropian, jak jednak robić to ekonomicznie?

Styropianowych pojemników nie należy wyrzucać, gdy są złożone tak, jak wtedy, gdy były pełne. Najlepiej je zgnieść, lub złamać i włożyć jedną część w drugą, by po umieszczeniu w worku lub koszu na śmieci zajmowały jak najmniej miejsca. Worek na śmieci można dodatkowo ugnieść, zwłaszcza gdy są w nim lekkie, tworzywa sztuczne. Tym sposobem umieścimy w nim więcej śmieci, zamiast przedwcześnie wyjmować nowy worek. Każdy wywóz śmieci to dodatkowe koszty i spaliny zanieczyszczające środowisko. Nie bez wpływu na środowisko jest również produkcja worków na śmieci, dlatego każde działanie związane z ich wyrzucaniem należy dokładnie przemyśleć i postępować zgodnie z wytycznymi.

Czy wszystkie opakowania na posiłki na wynos są wykonane ze styropianu?

Kiedyś najpopularniejsze były pojemniki plastikowe. Na szczęście dziś należą one do rzadkości, jednak czasami można jeszcze je spotkać. Gdzie wyrzucać plastikowe opakowania po jedzeniu? Tutaj sprawa jest prosta, powinny one znaleźć  się w worku przeznaczonym na plastik. Jeśli są bardzo brudne, wystarczy przepłukać je pod bieżącą wodą. Pozostaje pytanie, czy zawsze pojemniki po żywności należy wyrzucać?

Drugie życie pojemników po żywności, do czego je wykorzystać?

Czy istnieje sposób na to, by wykorzystać pojemniki po żywności na wynos, zamiast je wyrzucać? Dla opakowań styropianowych ciężko byłoby znaleźć zastosowanie, jednak pojemniki z plastiku nie muszą od razu lądować w worku na odpady. Plastikowe miseczki można umyć i wykorzystać je ponownie, np. podczas pikniku lub grilla. Pojemniki z twardego plastiku sprawdzą się również, jako doniczki na rośliny. Plastik da się wykorzystać także do zrobienia  kreatywnych zabawek dla przedszkolaków. Angażując dziecko w tworzenie niepowtarzalnych zabawek ze śmieci, pokazujemy mu ponadto, że każda rzecz może otrzymać drugie życie, zamiast wylądować na wysypisku. Ekologiczny styl życia ma różne oblicza, warto wykorzystywać każdy sposób, by chronić planetę przed postępującymi zmianami klimatycznymi.