W czym wrzucać odpady BIO? – czy można wrzucać w workach?
Nowe przepisy segregowania śmieci zobowiązują nas do oddzielnego wyrzucania odpadów BIO. Biodegradowalne śmieci muszą być wrzucane do specjalnie oznaczonego brązowego kubła. Tutaj wszystko wydaje się oczywiste. Inną kwestią jest w czym wyrzucać odpady BIO. Powinniśmy wyrzucać odpady BIO luzem czy w workach? Czy śmieci BIO można wyrzucać w workach? Ta kwestia budzi sporo wątpliwości, dlatego w tym artykule spróbujemy przyjrzeć się bliżej temu tematowi.
Czy odpady BIO można wyrzucać w workach?
Odpady BIO to śmieci biodegradowalne ulegające chemicznemu procesowi rozkładu. Aby segregacja tego rodzaju odpadów miała jakikolwiek sens, musi być dokładna i rzetelna. Kiedy do brązowego pojemnika trafią niepożądane śmieci, cały proces biodegradacji zostaje zaburzony. W procesie tym udział biorą organizmy żywe, które przekształcają odpady pochodzenia organicznego na związki proste. Nie są tego w stanie zrobić tego z materiałami sztucznymi, więc w kuble nie może znajdować się np. plastik. Zapomnieć wiec musimy o traktowaniu BIO śmieci jak normalnych odpadów. Ważne jest odpowiednie przechowywanie resztek, ponieważ proces rozkładu może rozpocząć się już w naszym mieszkaniu, przez co śmieci będą bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Jeżeli plastikowe worki nie wchodzą w grę to w czym w takim razie powinniśmy wyrzucać śmieci BIO ?
Odpady BIO w worku czy bez ?
Śmieci BIO z naszego mieszkania stanowić będą głównie resztki jedzenia. Do brązowego pojemnika trafiać mają wszystkie odpady organiczne, które nie pochodzą od zwierząt. Będą to w takim razie: resztki warzyw i owoców, pieczywo, skorupki po jajkach i inne obierki, fusy po kawie czy herbacie. Takie odpady szybko się psują, wydzielając nieprzyjemny zapach i konsystencję. Jedną z możliwości na segregacji bioodpadów jest wyrzucanie ich luzem, jednak wspomniane wcześniej właściwości sprawiają, że jest to niewygodne i nieprzyjemne. Dodatkowo ciężko oddzielić je od plastikowego worka, który po wysypaniu również będzie zanieczyszczony, przez co nie powinien trafić do kubła na plastik. Jest to jednak metoda skuteczna, ponieważ do brązowego pojemnika na BIO odpady trafiają tylko te resztki, które powinny się tam znaleźć. Warto więc znaleźć wygodny i skuteczny sposób na odpowiednią segregację bioodpadów, pozwalającą komfortowo pozbyć się resztek. Jakie mamy alternatywy? Czy jest inny sposób jak wyrzucać odpady BIO?
Jak wyrzucać bioodpady w odpowiedni sposób?
Śmieci BIO wyrzucać można również w workach. Tylko tutaj pojawia się problem. Nie mogą być to worki byle jakie. Istnieją dwa rodzaje worków ekologicznych: biodegradowalne i kompostowalne. Worki kompostowalne są idealne do wyrzucania BIO śmieci. Jeżeli posiadają odpowiednie certyfikaty, mamy gwarancję, że ulegną procesowi rozkładu w takim samym stopniu co resztko organiczne. Daje nam to możliwość wyrzucenia ich do brązowego kubła bez żadnych wątpliwości. Na rynku, z racji coraz większego zapotrzebowania pojawiają się kompostowalne worki i torby w różnych rozmiarach. Wystarczy przejrzeć ofertę sklepów ekologicznych, a na pewno znajdziemy coś dla siebie. Inaczej ma się sprawa z workami biodegradowalnymi. Tutaj warto skontaktować się z organami odpowiedzialnymi za wywóz śmieci i zapytać, czy śmieci BIO w workach biodegradowalnych mogą trafić do kubłów. Biodegradowalne plastiki (PLA) mogą zostać skompostowane tylko w specjalnych warunkach kompostowni przemysłowej dlatego trzeba się dowiedzieć czy nasza gmina ma takowe możliwości.
Odpady BIO – jak wyrzucać? Wcale!
Jeżeli posiadamy duży ogród lub działkę, istnieje jeszcze jeden sposób na bioodpady. Możemy założyć własny przydomowy kompostownik. Na zachodzie staje się to coraz bardziej popularne, u nas wiele gmin zachęca wszystkich mających takie możliwości do samodzielnego składowania odpadów BIO. Odpowiednio skompostowane odpady organiczne zapewnią naszym kwiatkom i roślinom w ogródku naturalny, nawóz a my zwolnieni będziemy z opłat za wywóz bioodpadów. Jest to najlepszy sposób, aby zadbać o czystość naszej planety.
Karolina, pasjonatka ekologii i zrównoważonego stylu życia, prowadzi bloga, na którym dzieli się praktycznymi poradami dotyczącymi redukcji odpadów, naturalnych produktów i dbania o środowisko. Jej misją jest inspirowanie innych do świadomego podejścia do codziennych wyborów i pokazanie, że małe zmiany mogą mieć duży wpływ na planetę.