Ekologia – moda, czy konieczność?

Ekologia - moda czy konieczność?

Ekologia jest nauką z dziedziny biologii, mającą na celu badanie świata organizmów żywych i zachodzących w nim zależności. Słowo ekologia przyjęło się dziś do powszechnienie używanego języka, w nieco innym znaczeniu. Potocznie ekologia uznawana jest za styl życia, mający na celu ochronę środowiska naturalnego poprzez określone zachowania. Czy dbanie o środowisko, rzeczywiście jest takie ważne, czy ekologia to kolejna moda, która za jakiś czas przeminie?

Ekologia to konieczność

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zmiany na ziemi zachodzą w zastraszającym tempie. Środowisko staje się coraz bardziej zanieczyszczone, a wiele gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. To właśnie my – ludzie jesteśmy temu wszystkiemu winni i również my, możemy zapobiec dalszej degradacji środowiska, stosując się do zasad ekologicznego stylu życia. Każda cegiełka dołożona do ochrony przyrody, będzie odczuwalna dla środowiska.

Czy takie działanie ma sens?

Co da ziemi to, że jedna lub dwie osoby przesiądą się z samochodu na rower, skoro miasta i tak są nieustannie zakorkowane, a spaliny zanieczyszczają powietrze? Takie myślenie jest błędne. Warto zacząć zmiany od siebie, by dać przykład innym! Jeśli sami pokażemy, że dojeżdżanie rowerem do pracy dobrze służy nie tylko przyrodzie, ale też sylwetce i finansom, być może zachęcimy do tego innych. W sytuacji, gdy jedna osoba ograniczy korzystanie z samochodu, rzeczywiście nie będzie to odczuwalne, ale już 10 osób to naprawdę wielka różnica!

Ochrona środowiska – potrzeba czy konieczność?

Patrząc na celebrytów, czy gwiazdy social media, które promują bycie eko, możemy mylnie wyciągać wnioski, że robią to po to, aby „być na topie”, tymczasem akcje promujące ekologię w mediach społecznościowych są bardzo potrzebne! Osoby mające duże zasięgi mogą sprawić, że wiedza na temat potrzeby ochrony środowiska, ponieważ nie ulega wątpliwości, że jest to konieczność. Chroniąc o środowisko, dbamy o własne zdrowie!

Mimo wielu badań i ekspertów wypowiadających się na temat istoty ekologicznego stylu życia wciąż znajdują się osoby, które twierdzą, że ekologia to moda. Argumenty, że osoby chroniące środowisko robią to dla atencji, są nie tylko błędne, ale wręcz szkodliwe, dlatego należy z nimi walczyć i propagować dobre nawyki.

Ekologiczny styl życia – moda, czy konieczność?

Patrząc na wiadomości z kraju i ze świata, czytając serwisy internetowe z rzetelną wiedzą, czy patrząc na badania i statystyki, możemy wyciągnąć wniosek, że ekologiczny styl życia to konieczność dla dobra ziemi i wszystkich jej mieszkańców, nie tylko ludzi, ale też zwierząt i roślinności.

Ekologiczny styl życia to nie tylko oszczędzanie wody i zmniejszanie emisji spalin. Osoby, które chcą być eko, mogą również:

  • kupować ubrania z drugiej ręki,
  • zrezygnować z kupowania wody w plastiku, na rzecz wielorazowej butelki,
  • czy też nabyć płócienną torbę na zakupy, by uniknąć ciągłego kupowania reklamówek.

Te wszystkie drobne zmiany sprawią, że przysłużymy się środowisku.