Słomki szklane czy metalowe – charakterystyka

Słomki szklane czy metalowe?

Świadomi konsekwencji wynikających z degradacji środowiska naturalnego, staramy się robić wszystko, by chronić naszą planetę. Działania te obejmują podstawy, takie jak oszczędzanie wody, energii elektrycznej, oraz mniej oczywiste czynności. Do tych mniej oczywistych działań podejmowanych z troski o środowisko, w jakim żyjemy, jest zamiana  jednorazowych rzeczy codziennego użytku, na takie, które posłużą nam wiele miesięcy, a nawet lat. Wśród takich rzeczy od niedawna znajdują się rurki do picia. Metalowe lub szklane rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością. Kosztują one więcej niż ich tanie zamienniki z tworzywa sztucznego, jednak z racji tego, że mogą być użyte wielokrotnie, w konsekwencji i tak są bardziej opłacalne.

Metalowe słomki do drinków to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też przede wszystkim zmniejszenie ilości produkowanych śmieci, w tym plastiku. Tak niepozorny drobiazg, jakim jest plastikowa rurka do picia, może rozkładać się wiele lat, skażając przy tym glebę oraz wody. Metalowa słomka, gdy przestanie być zdatna do użytku, zostaje zazwyczaj poddana recyklingowi, dzięki czemu zyskuje nowe życie, bez szkodliwego oddziaływania na środowisko. Zamiana zwykłych rurek na słomki ekologiczne, metalowe lub szklane, to nie kolejna moda, która przeminie, lecz poważny krok w kierunku świadomej i owocnej troski o planetę.

Jakie słomki wybrać, szklane czy metalowe?

Wiadomo już, że słomki wielokrotnego użytku to korzystne rozwiązanie, które pozwala na sporą oszczędność. Kupowanie metalowych lub szklanych rurek to również ogromna ulga dla naszej planety, nieustannie narażonej na skażenie, przez tony śmieci, lądujących na wysypiskach każdego dnia. Osoby, chcące przestawić się ze słomek jednorazowych na rozwiązania wielokrotnego użytku, często nie wiedzą jednak, czy wybrać opcję szklaną, czy metalową. Czym różnią się od siebie te dwa warianty rurek do picia i który jest lepszy?

Rurki do picia metalowe są zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej, co czynie je praktycznie niezniszczalnymi. Rozwiązania te służą do picia zarówno ciepłych, jak i zimnych napojów. Są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, ponieważ nie wchodzą w reakcje z napojami. Nawet pod wpływem kontaktu z wysoką temperaturą lub kwasami, ze słomek nie wydziela się nic, co mogłoby zaszkodzić zdrowiu. Producenci prześcigają się w pomysłach, co do designu słomek, przez co są one coraz bardziej kolorowe i miłe dla oka, co stanowi dodatkowy powód, dla którego warto je nabyć.

Szklana słomka do picia – dlaczego warto ją mieć?

Wielorazowe rurki do picia, stają się coraz popularniejsze, przez co rośnie też liczba rozwiązań. Oprócz wariantów metalowych pojawiły się już słomki silikonowe oraz szklane. Czym wyróżnia się szklana słomka do picia? Rozwiązanie to zaskakuje wyjątkową wytrzymałością. Szkło zazwyczaj kojarzy nam się z czymś kruchym i nie trwałym. Tak też prezentują się słomki, jednak to tylko pozory. Wielorazowe rurki do picia wykonane są z wytrzymałego szkła, które bez problemu zniesie kontakt z zimnymi i gorącymi napojami, czy nagłą różnicę temperatur. Tak jak w przypadku słomek metalowych, szkło również nie wchodzi w reakcje z napojami, dzięki czemu rurki mogą być bezpiecznie stosowane nawet przez alergików.

Do szklanych słomek, podobnie, jak w przypadku rurek metalowych dodawane są czyściki. Zestaw słomek z czyścikami oferuje niemal każdy producent. Jest to krok w stronę osób, które mają ochotę zmienić słomki z plastiku na bardziej ekologiczne rozwiązania ze szkła lub metalu, lecz waha się z obawy przed higieną. Jak się okazuje, czyszczenie rurek wielokrotnego użytku wcale nie musi być problematyczne. Praktyczne czyściki pozwalają dotrzeć do każdego zakamarka rurki i dokładnie oczyścić ją z osadu, który pozostał na ściankach po piciu napoju.

Jak jeszcze możemy chronić środowisko?

Zarówno rurki do picia metalowe, jak i szklane to wielki krok w kierunku poważnych zmian. Jeszcze do niedawna popularnością cieszyły się plastikowe talerze i kubki, dziś na szczęście zniknęły one z półek sklepowych. Nie ma jeszcze zakazu sprzedaży plastikowych słomek, jednak pojawiające się w sklepach i kuszące oryginalnym wyglądem słomki ekologiczne, metalowe i szklane motywują do pozytywnych zmian.

Zmienić plastikowe słomki na wielorazowe rurki do picia warto z wielu względów. Przede wszystkim odciążą one portfel. Wprawdzie zakup słomek w wersji szklanej lub metalowej wiąże się z dość sporym wydatkiem, jednak z racji tego, że posłużą one właścicielowi przez bardzo długi czas, szybko się zwrócą. Najważniejsze jednak, że nie będziemy produkować kolejnych, zanieczyszczających planetę śmieci.

Pozostaje pytanie, co jeszcze możemy zrobić dla naszej planety? Pomysłów jest wiele, tak naprawdę troska o środowisko, to wielki pokaz kreatywności. Od łapania deszczówki, by podlewać nią rośliny do kupowania ubrań z drugiej ręki. Każde, nawet z pozoru mało istotne działanie, może mieć naprawdę wielkie znaczenie, zwłaszcza gdy będzie je wykonywać coraz więcej osób.