Dlaczego warto być eko?

Dlaczego warto być eko?

Ekologia to temat, o którym usłyszymy z gazet i telewizji, nieustannie powtarza się on też w mediach społecznościowych. Celebryci, influencerzy, działacze na rzecz ochrony środowiska, oni wszyscy promują bycie eko. Niestety mimo tych wszystkich działań wciąż jeszcze wiele osób nie ma pojęcia, co właściwie oznacza bycie eko i czy taki model egzystencji wiąże się z jakimikolwiek korzyściami. Zalety ekologicznego życia można wymieniać w nieskończoność. Ludzkie wybory mają znaczący wpływ nie tylko na ich własną jakość życia, ale też na otoczenie, zwierzęta, roślinność. Dlaczego warto być eko?

Argumentem, który przekona wielu do bycia eko jest też oszczędność! Tak, wbrew pozorom życie według zasad ekologii nie jest kosztowne, a wręcz przeciwnie, przynosi znaczną ulgę naszym portfelom. Chroniąc przyrodę, chronimy też samych siebie oraz nasze finanse. Dlaczego warto być eko i co to dokładnie oznacza?

Korzyści z bycia ekologicznym

Pierwsza z korzyści to zdrowie nasze i naszych najbliższych! Któż nie chce żyć jak najdłużej i w dobrym zdrowiu. Tymczasem wiele chorób cywilizacyjnych bierze się z postępującego zanieczyszczenia środowiska! Pijąc skażoną wodę i oddychając zatrutym powietrzem, jesteśmy coraz bardziej narażeni na występowanie nowotworów, czy innych zagrażających życiu chorób. Nie dbając o środowisko, narażamy też nasze dzieci oraz kolejne pokolenia na życie w całkowicie zdegradowanym środowisku naturalnym. Szukając wokół siebie niewidzialnych bogów, zapominamy nieustannie, że naszą najważniejszą, widzialną i namacalną boginią jest ziemia. Zamiast świadomie ją niszczyć, podejdźmy do niej z miłością, ponieważ to ona nas żywi i pozwala nam żyć i aktywnie korzystać z jej zasobów.

Człowiek jest najmniej wdzięcznym z egzystujących na ziemi stworzeń. Nawet drapieżniki polują jedynie wtedy, gdy są głodne, by niepotrzebnie nie zaburzać ekosystemu. Ileż to razy my z ciekawości lub z nudów kupowaliśmy jedzenie lub gadżety, które ostatecznie lądowały w koszu? Każda koszulka, spodnie, czy buty to wiele litrów wody i sporo energii elektrycznej. Kupowanie bez wyraźnej potrzeby tylko z powodu kaprysu to działania, które całkowicie przeczą modelowi życia ekologicznego. Dokładne przemyślenie każdego zakupu będzie nie tylko wsparciem dla środowiska, ale też portfela! Bardzo często po głębszym zastanowieniu okazuje się, że wcale danej rzeczy nie potrzebujemy.

Przeczytaj również:  Energia geotermalna – wady i zalety

Dlaczego warto żyć ekologicznie?

Czystsze środowisko i dłuższe życie to najważniejsze powody, dla których warto zmienić swoje postępowanie i ulżyć naszej planecie. Istnieje oczywiście wiele innych powodów, między innymi troska o to, w jakim świecie przyjdzie żyć naszym potomkom. O wiele przyjemniej jest też pływać w jeziorach, czy innych zbiornikach wodnych, w których nie widać śmieci. Leśne spacery również są o wiele milsze, jeśli podziwiamy wyłącznie dary natury zamiast wszechobecnych plastików i opakowań po jedzeniu i piciu.

Osobom, zadającym sobie pytanie „dlaczego warto żyć ekologicznie” i mają na myśli wyłącznie materialne korzyści, można śmiało odpowiedzieć, że tak warto! Chociażby po to, by zobaczyć, że już po miesiącu bycia eko widać znaczną różnicę, jeśli chodzi o wydatki. Jak więc postępować ekologicznie, by jednocześnie odczuć z tego realne korzyści dla siebie?

  • Po pierwsze, przestać marnować jedzenie – produkcja żywności również zmusza do czerpania z naturalnych zasobów, czy też podnosi poziom zanieczyszczenia środowiska. Zakupy warto dokładnie planować i kupować tyle ile jest nam potrzebne w danym tygodniu.
  • Wielorazowa torba na zakupy – nieustanne kupowanie reklamówek, które później lądują w koszu na śmieci to szkoda nie tylko dla środowiska, ale też dla portfela. Zliczając wszystkie „grosze” wydane na jednorazową reklamówkę, po czasie możemy uzbierać niezłą sumkę.
  • Szklana butelka na wodę – koniec z nadmiarem plastiku, a przy tym naprawdę duża oszczędność.
  • Korzystanie z lumpexów – ubrania z drugiej ręki są nie tylko tanie, bardzo często można też znaleźć wśród nich prawdziwą, modową perełkę.

Tak niewiele trzeba, by zmienić nasz tryb życia na bardziej przydatny środowisku, jak można wywnioskować z artykułu, jest to opłacalne!

Podobne wpisy