Symbole recyklingu – znaki ekologiczne z opisem

Sposób, w jaki funkcjonuje nasz świat, generuje pewne nieodwracalne zmiany. Oceany pełne śmieci, nadprodukcja dwutlenku węgla, migracje klimatyczne czy wymierające gatunki roślin i zwierząt – to tylko kilka ze skutków działalności ludzi. Wizja nadchodzącego kryzysu klimatycznego stała się na tyle poważna, że nie sposób nie zwracać już na nią uwagi. Coraz więcej państw i globalnych marek deklaruje ograniczenie emisji dwutlenku węgla, wprowadza zakaz sprzedaży bądź produkcji jednorazowych plastikowych słomek, mieszadełek czy sztućców oraz stosuje papierowe lub drewniane zamienniki tych produktów.

Co sami możemy zrobić w trosce o naszą planetę ? 

Okazuje się, że wiele, bo każde najmniejsze działanie pomnożone razy dziesiątki czy setki tysięcy ma duże znaczenie. Przede wszystkim spróbujmy ograniczyć plastik, który latami rozkłada się w ziemi. Decydujmy się na zakup produktów w opakowaniach, które nadają się do recyklingu lub z niego pochodzą. Takie codzienne wybory mogą naprawdę odmienić przyszłość naszej planety. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy dany produkt jest ekologiczny? Należy zwrócić uwagę na umieszczony na nim specjalny eko znak. Warto znać symbole ekologiczne i ich znaczenie, żeby podejmować świadome decyzje zakupowe. Jeśli jeszcze ich nie znasz, poniższy tekst jest dla ciebie.

Eko znak na produkcie to troska o naszą planetę

Znaki ekologiczne dzielą się na 3 kategorie. Pierwsza z nich dotyczy żywności ekologicznej, tzw. ekożywności; druga to produkty ekologiczne – ekoprodukty, a do trzeciej należą opakowania ekologiczne, czyli ekoopakowania. Obecność takiego eko znaku świadczy o tym, że produkt jest przyjazny środowisku, a proces jego produkcji nie przyczynił się do skażenia gleby, wody lub powietrza. Nie zrobi tego również jego użytkowanie oraz końcowy przerób.

Symbole recyklingu oraz znaki ekologiczne to odpowiedź na rosnącą świadomość społeczeństwa i zaangażowanie w ochronę zasobów planety. Eko znaki w Europie nadają organizacje publiczne lub prywatne. W Polsce zajmuje się tym Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Aby znak ekologiczny spełnił swoją funkcję, niezbędna jest przede wszystkim wiedza konsumentów na temat tych symboli ekologicznych i ich znaczenia. Z tego powodu zapoznajcie się z poniższą prezentacją eko znaków.

Znaki ekologiczne z opisem ich znaczenia

Opakowanie biodegradowalne

Ten znak ekologiczny znajdziesz na opakowaniach, które rozkładają się podczas kompostowania nie uwalniając przy tym szkodliwych substancji. Produkty z tym oznaczeniem ekologicznym to zdecydowanie najbardziej przyjazne środowisku rozwiązanie, ponieważ mogą być kompostowane razem z odpadami organicznymi. Ten eko znak wydawany jest przez Niemiecki Instytut Standardyzacji DIN CERTO.

Opakowanie nadające się do recyklingu

Jak sama nazwa wskazuje, ten symbol recyklingu świadczy o tym, że produkt nadaje się do ponownego przetworzenia. W przyszłości możliwe będzie wyprodukowanie podobnego opakowania z odzyskanych surowców. Ten eko znak znajdziesz m.in. na aluminiowych puszkach, pojemnikach z tworzyw sztucznych, butelkach czy papierowych torebkach

 

Opakowanie do ponownego wykorzystania

znaczenie tego symbolu ekologicznego jest dość proste. Informuje on o tym, że dane opakowanie nadaje się do ponownego wykorzystania, dzięki temu nie stanie się on od razu odpadem. Ten znak ekologiczny znajdziesz na kontenerach, puszkach, kanistrach, beczkach czy pudełkach różnego rodzaju.

Dbaj o czystość. Wrzuć do kosza

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych oznaczeń ekologicznych. Ma ono przypominać o tym, by opakowanie po wykorzystaniu go trafiło do odpowiedniego pojemnika na śmieci.

Zielony punkt

Ten znak ekologicznych świadczy o tym, że producent danego opakowania wniósł swój wkład na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań. W praktyce oznacza to tyle, że producent musi zebrać oraz przetworzyć dany procent opakowań zużytych do produkcji.

Oznaczenia ekologiczne świadczące o etycznym powstaniu produktu

Fair trade

znaczenie tego znaku ekologicznego jest ogromne, ponieważ zasada uczciwego handlu dotyka przede wszystkim ludzi. Symbol znajdziesz przede wszystkim na produktach, które zostały importowane z krajów ubogich. Występowanie tego eko znaku to pewność, że ludzie pracujący przy powstaniu danego produktu nie byli wykorzystywani i otrzymali uczciwą zapłatę.

 

Rolnictwo ekologiczne

Ten eko znak jest w posiadaniu takich gospodarstw rolnych, którym przyznano status ekologicznych. Świadczy to o przyjaznej środowisku produkcji oraz zgodności z unijnymi przepisami. Obecność tego symbolu to pewność, że co najmniej 95 % składników zaliczanych jest do ekologicznych według unijnych kryteriów.

Nie testowane na zwierzętach

To oznaczenie ekologiczne jest jednym z najpopularniejszych umieszczanych na kosmetykach. Potocznie nazywane jest “króliczkiem”. Produkty z tym eko znakiem powstały bez udziału zwierząt w fazie testów laboratoryjnych kosmetyku.

EcoGarantie

Znaczenie tego znaku ekologicznego może nie być ci znane, bo nie jest on tak popularny jak poprzednie symbole. Znajduje się on na takich środkach do prania, kosmetykach czy środkach czystości, których wyprodukowanie było bezpieczne dla środowiska. Producent zapewnił właściwą równowagę między ludźmi, zwierzętami a roślinnością nie tracąc przy tym na jakości.